Mercimek

Mercimek Faydaları

Mercimek baklagiller familyasından gelen besin değeri oldukça yüksek bir tahıl ürünüdür. Nemli bölgelerde yetişmekte ve gelişmektedir. Tarımı en çok Güneydoğu Anadolu’da ve İç Anadolu’da yapılmaktadır. Güney Doğu Anadolu’da daha çok kırmızı mercimek İç Anadolu’da ise yeşil mercimek üretilmektedir.

Besin kaynakları bakımından oldukça zengin olan mercimeğin en büyük özelliği kalp hastalıkları riskini azaltmasıdır. Mercimek tahıl ürünü sadece kalp hastalıkları riskini azaltmakla kalmıyor ayrıca kan şekeri düzeylerini de kontrol etmektedir. Kolon kanseri riskini düşürür. Kansızlığı önler. Vücutta demir ve kalsiyum düzeylerini uygun oranlarda korur. Yağ ve kolesterol düzeyleri düşük olanlar için bire birdir.

Et ve süt ürünlerinin tüketimi de gerekmektedir. Et ve süt ürünlerinde yüksek miktarlarda kolesterol bulunduğundan bu oranı dengelemek adına mercimek sağlıklı bir alternatiftir. Tüm baklagillerde bulunduğu gibi günlük protein ihtiyacını büyük ölçüde karşılamaktadır.

Mercimek İçeriği

Bitkisel besinlerin en önemli kaynaklarından biri olan mercimek içeriği bakımından oldukça zengin bir kitleye sahiptir. Bu sayede çeşitli yemek ve alanlar da da kullanılan bu bitkisel besin insan sağlığı açısından önemli bir değere sahiptir. İçeriğinde protein, lif, nişasta, kalsiyum, bakır, demir, magnezyum, manganez, fosfor, potasyum, selenyum, sodyum ve çinko gibi bileşikler haricinde A vitamini, B1 vitamini, B2 vitamini, B3 vitamini, B6 vitamini, B9 vitamini, C vitamini, E vitamini ve K vitamini açısından çok iyi kaynaklıdır.

Mercimek genellikle çorbası yapılarak tüketilmektedir. Ayrıca çeşitli yemeklere de katılarak lezzet verilmektedir.

has mercimek