Saç Dökülmesini Engelleyen Besinler

Saç Dökülmesini Engelleyen Besinler

Saç dökülmesi; demir eksikliği, cilt hastalıkları ve buna bağlı sorunlardan kaynaklanır. Sürekli saçlarınız dökülüyorsa bunun için saç dökülmesini engelleyen besinler ile bol vitaminli yiyecekler tüketmelisiniz. Saç dökülmesini engelleyen besinler şunlardır;

Saç Dökülmesini Engelleyen Besinler

  • Kuruyemiş: ceviz, fındık gibi Omega3 yağ asidi bakımından zengin olan besinler tüketmeliyiz. Kuru yemiş’deki Omega3 saçları beslerken çinko ise saçların dökülmesini engeller.
  • Soya: hemoglobin üretiminde önemli yere sahip olan demir soyada çok fazla bulunur. Yeterli hemoglobin olmadığında kan dolaşımını engeller bu da saç derisinin yeterli desteği alamadığı için saç büyümesini engeller.
  • Zeytinyağı: E vitamini bakımından zengin olan zeytin yağın, saç dökülmesini engelleyen, saçları koruyan ve kalınlaşmasını sağlayan bir antioksidandır.
  • Havuç: içerisindeki A vitamini sayesinde saçların sağlıklı ve parlak görünmesini sağlar.
  • Tahıllı besinler: buğday, arpa, çavdar, yulaf gibi içerisinde B7 vitamini bakımından zengin olan besinler, saçların dökülmesine ve grilemesine karşı etkilidir.
  • Ispanak: içerisinde saçların parlak ve sağlıklı olması için gerekli B9 vitamini ihva eder.

saç dökülmesini engellemek için A, E, B7, B9 vitaminleri tüketmemiz ve kan dolaşımını arttıracak besinler tüketmeniz gerekir.

Maşa, fön, kullanılmamalıdır. Wax, jöle, saç dondurucu gibi saç için zararlı kimyasal maddeler kullanılmamalıdır.Bunlar saçın çabuk dökülmesine neden olmaktadır.

Saçı çok yıkayarak saç dökülmesinin oluşacağı fikri yanlıştır. Eğer öyle bir durum olsa her gün yüzümüzü yıkadığımızda kaşımız, kipriğimizi de dökülürdü. Halk arasında saç kazıtılınca saçın gür çıktığı kanısı da yanlış bir fikirdir.