Soğuğun Faydalarını Biliyor musunuz?

Soğuğun Faydaları insanı şaşırtıyor

Soğuğun Faydaları nelerdir?
Buz üstünde meditasyon

Soğuk genellikle birçok hastalığın nedeni olurken aynı zamanda birçok faydası ortaya çıktı. Bu yazımızda soğuğun faydalarına değineceğiz. Tabii bu yazıyı okuduktan sonra zatürre hastası birinin “abi ya soğuk faydalıymış” diyerek soğuğun faydaları yerine zararlarını görmesini istemeyiz ama Rusların bebeklerini bağışıklık sistemini güçlendirmek için soğuk suya atarak soğuğun faydalarından yararlandıklarını söyleyebiliriz.

-Baş ağrıları üzerinde etkili
Uzmanlar soğuğun baş ağrısını gidermede de etkili olduğunu söylüyor. Bunun için başınızda ağrı hissettiğinizde bir poşete buz doldurun ve ince bir beze sarılı biçimde ağrıyan bölge üzerinde uygulayın. 

Soğuk, hassas olan sinirleri yatıştırıp uyuşturarak ağrıyı azaltacaktır. Ayrıca, şiddetli diş ağrılarınız olduğunda, yanağımızın üzerine koyacağımız buz torbası ağrıyı önemli ölçüde dindiriyor. 

-Ödemi yok ediyor
Soğuk kompres, damarlara doğrudan etki ederek yumuşak dokular arasında kanın toplanmasını yani hematomu azaltarak ödem oluşumunu engelliyor. 

Bu yöntemden faydalanmak için, uzmanın önerdiği bir süre ve sıklıkla ( 48- 72 saat boyunca, genellikle 1/2- 1 saat ara ile 8-10 dakika kadar) buzlu kompresin o bölge üzerine uygulanması gerekiyor.

-Eklem ağrılarını azaltıyor
“Kriyoterapi” (buz tedavisi) adı verilen bu yöntemle vücudumuzdaki çeşitli romatizma, eklem ağrıları veya şişlikler azaltılabiliyor. Çünkü soğuk, damarları sıkıştırarak her türlü eklem ağrılarını önemli ölçüde yok ediyor. Bu yöntemi kliniklerde yaptıracağınız gibi tekniklerini öğrenerek evinizde de uygulayabilirsiniz. 

Bunun için ağrıyan bölgeniz üzerine buz torbası koyarak kompres yapabilirsiniz. Soğuk etkisini 20 dakika içerisinde gösterecektir. Ancak deriye doğrudan temas ettirmeden bir beze sararak uygulamak daha faydalı olur.

-Saçları canlandırıyor
Dökülen saçlarınızın yeniden çıkmasına yardımcı olabilmek amacıyla başınıza yaklaşık 0 derecede hazırlanmış buz torbası ya da özel hazırlanmış bir kasket yerleştirebilirsiniz. Uzmanlar, soğuğun etkisiyle birlikte, saç derisinde bulunan kan damarlarının büzüldüğünü ve saç köklerinin canlandığını anlatıyor.

-Metabolizmayı hızlandırıyor
Avrupa’nın Kuzey bölgelerinde – 110 derecede olan soğuk odalar kullanılarak hastalar 1 ya da 2,5 dakika boyunca içeride bırakılıyor. Bu yöntem kalp rahatsızlıkları, soğuk alerjisi olanlar hariç herkese uygulanabiliyor. 

-Bazı tümörlere karşı kullanılıyor
Cerrahi operasyon yardımıyla uygulanan basınçlı buzun; karaciğer, akciğer, prostat, kolon ve böbrek üzerinde yer alan küçük çapta bazı tümörlerin yok edilmesinde önemli ölçüde rol oynadığı söyleniyor. 

Son dönemlerde yapılan bazı deneylerde ise kemik, göğüs, beyin ve omurilik üzerinde oluşan tümörlerin azaltılması yönünde çalışmalar yapılıyor. 

soğuğun faydaları ile ilgili aramalar:

soğuğun faydaları forum
soğuğun faydaları çok ilginç
aynalar soğuğun faydaları
soğuğun zararları
soğun faydaları
soğuk suyun faydaları
soğuk duşun faydaları
sıcak duşun faydaları
Soğuğun faydaları hakkında sizinde önerileriniz var ise sayfamızın altındaki yorum alanına bilgi ve düşüncelerinizi paylaşabilirsiniz.