Bitkilerin Kanser Türleri Üzerindeki Olumlu Etkileri

Bitkilerin Kanser Türleri Üzerindeki Olumlu Etkileri

Kanser hastalığı, uzun yıllardır yoğun şekilde araştırılmasına ve tıp dünyasında sürekli geliştirilen farklı çözüm arayışlarına rağmen hala tam olarak tedavisi mümkün olmayan bir hastalık türüdür. Herhangi belli bir dönemi ya da yaşı olmayan kanser hastalığı; meme kanseri, prostat kanseri, akciğer kanseri, bağırsak kanseri gibi bir çok türe sahiptir.

Günümüzde bu hastalığa sebep olarak sayısız etken gösterilmektedir. Sigara, stres, sağlıksız beslenme, hareketsizlik ve benzeri nedenlerin kanserli hücrelerin oluşumunda etkili olduğu iddia edilmektedir.

Kanser hücrelerinin oluşumunu ve yayılmasını önleme amaçlı yararlanılan değişik tıbbi uygulamalar mevcuttur. Bu yöntemler genellikle çeşitli ilaçlar aracılığıyla uygulanabilirken diğer yandan kemoterapi gibi kansere karşı savaşmada etkili olan ilaçsız ve destek amaçlı yöntemler de mevcuttu. Bugün hala araştırılmaya devam eden diğer tedavi yöntemi ise fitoterapi yani bitkiler aracılığıyla tedavi yöntemidir. Tıpkı kansere karşı diğer yöntemler gibi sonuçları sürekli takip edilen bu yöntem için de kesin sonuç denemez ancak kanser hastalığı ile savaşmada olumlu etkileri de göz ardı edilemez.

Kanser teşhisi konması ve gerekli tanımlamaların yapılmasının ardından derhal tedavi sürecine başlanmalıdır. Erken alınan önlemler her hastalıkta olduğu gibi bu hastalık türünde de hayat kurtarır. Uzmanlar aracılığıyla takibi sağlanacak olan tedavi sürecine ek ve alternatif olarak bitkilerden de yararlanılabilir.

Kanser türlerine göre faydalı olabilecek bitki çeşitleri:

Meme Kanseri: Akgünlük, brokoli filizi, karahindiba, ökseotu, pelinotu, reishi mantarı, yeşil çay, zencefil, zerdeçal / karabiber ikilisi, zeytin yaprağı.

Kalın Bağırsak Kanseri : Akgünlük, brokoli filizi, çemen otu, çörekotu, deve dikeni, ginkgo biloba, karahindiba, reishi mantarı, yeşil çay, zencefil, zerdeçal.

Akciğer Kanseri : Çin geveni, çörekotu, ışgın, reishi mantarı, yeşil çay, zencefil, zerdeçal / karabiber ikilisi, zeytin yaprağı.

Tedavi esnasında kullanılabilecek bu bitkiler dışında dikkat edilmesi gereken diğer hususlar ise; sigaradan uzak durmak, stres, baskı altında kalmamaya çalışmak, yüksek moral – motivasyon, düzenli egzersiz, sağlıksız besinlerden uzak durmak ve daha çok bağışıklık sistemini güçlendirebilecek gıda maddelerinden yararlanmak şeklinde sıralanabilir.