Deri Kanseri Riskine Karşı Güneş Yanıklarından Korunun

Deri Kanseri Riskine Karşı Güneş Yanıklarından Korunun

Sıcak havaların gelmesiyle birlikte sahiller ve plajlar insanlarla dolup taştı. Bronzlaşmak adına kendilerini güneşe teslim edenlerin güneş yanıklarına karşı çok dikkatli olmaları gerekiyor.

Özellikle çok fazla güneşi ışınları altında kalanların, güneş yanıklarına karşı önlem almaları gereklidir. Güneş ışınlarına fazla maruz kalındığı taktirde deride ciddi hasarlar oluşabiliyor. Uzun süre güneş ışığında kalan bölgede deri kızarır, ağrılı ve aşırı derecede sıcaktır. Eğer bu kızarmalar sonuncunda kişide ateş, su toplanması veya şiddetli ağrı söz konusu olursa mutlaka bir hastaneye başvurmalıdır. Bronzlaşmak için etkili olmayan güneş kremlerini sürüp güneşlenenlerin de özellikle yanıklara karşı dikkatli olması gerekiyor.

Güneş Yanıklarına Sürülmemesi Gerekenler..

Güneş yanığından korunmak için öncelikle güneş ışınlarının en etkili olduğu öğle saatleri dışarı çıkılmaması gerekir. Eğer yanık durumu söz konusuysa yanık olan yerler soğuk su ile silinmeli ve nemlendirici losyon sürülmesi gerekir. Özellik toplumuz tarafından yanıklara karşı her zaman tercih edilen yağ, salça, yoğurt ve diş macunu gibi maddeler kesinlikle sürülmemelidir. Güneş yanıklarına karşı herhangi bir etkisi olmayan bu maddeler, aksine kimi güneş yanıklarını daha kötü bir hale getirebiliyor. Güneş yanıkları nedeniyle oluşan su topları patlatılmamalıdır. Koruma faktörleri fazla olan, güneş koruyucuları yanık risklerine karşı sizleri koruyacaktır.

Güneş Işınlarının Zararları

Özellikle tatilde güneş ışına maruz kalan insanların, herhangi bir güneş yanığı durumunda ihmal etmemeleri isteniyor. Güneş ışınlarının sağlık üzerinde etkileri ciddi boyutlara ulaşabiliyor. Uzun süre maruz kalındığında cildin erken yaşlanmasına, gözde katarakt gelişiminin hızlanmasına, güneş lekeleri oluşmasını ve deri kanseri olma riskini arttırmaktadır. Deri kanseri riskine karşı vücutta aşırı yanık söz konusu ise doktora başvurulmalıdır. Açık tenli, çok fazla sayıda beni olan ve ailesinde daha önceden deri kanserine yakalanan kişilerin özellikle güneş yanıklarına karşı dikkatli olmaları gerekiyor.

Eğer vücudunuzda oluşan ağır güneş yanıkları sonucunda deri kanseri riskinden şüpheleniyorsanız şu bulguları kontrol etmelisiniz. Deri kanserinin ilk evlerinde yüz, el ve kollarında küçük pullu lekelere rastlanır. Eğer bu lekeler kabuk cinsinden ve yayılma özelliği gösteriyorsa. Deri kanseri şüphesine karşılık uzman bir hekime gözükmeniz de fayda vardır.

Ayrıca nemli ve sıcak aylarda genelde bebeklerde görülen isilik hastalığı konusunda da dikkatli olmamız gerekir. İsilik sıcak nedeniyle terlemeye bağlı olarak ortaya çıkan derinin tahriş olmuş halidir. Tahriş olan bölgede kızarıklık şeklinde gözükür. Boyun, göğüs ve omuz kenarlarında görülebilir. Kızarık olan bölgeler kuru, temiz ve daha serin tutulmalıdır. Pudra sürerek tedavi sürecini hızlandırabilirsiniz.