Sıcak Havalarda Ağır Spor Sağlığa Zararlı

Sıcak Havalarda Ağır Spor Sağlığa Zararlı

Havaların ısınmasıyla beraber sıcaktan bunalan insanlar kendilerini denizlere ve havuzlara atmaya başladı. Özellikle bayanlar fit ve zayıf bir vücutla kendilerini plajlara atmak isterken, erkekler ise fazla kilolarından kurtulmuş ve kaslı olarak görünmek istemektedir. Tüm kış boyunca herhangi bir girişimde bulunmamış ve sporla tanışmamış olanlar ise acilen bu sıkıntılarından ötürü  spor yapma girişimlerine girerler. Acilen spor yapma girişimine girenler, kimi zaman bilinçsiz diyetler ve spor programları uygulayabiliyor. Ancak bu hızlı spor girişimi bizlere sağlık açısından ummadığımız sorunlar yaşatabilir.

İnsanların günlük beslenme düzenleri gibi belli bir spor düzenleri olması gerekiyor. Düzensiz yapılan spor, vücuttaki fazla yağları atmak yerine vücut direncini kırabiliyor ve özellikle sıcak havalarda bizi halsiz bırakabiliyor. Uzmanlar özellikler sıcak havalarda yapılan spor konusunda insanları uyarıyor. Yaz mevsimi dolayısıyla birçok kişinin kilo verme telaşı yaşıyor. Ancak sporu tamamen hayat tarzı haline getiren kişi, bahar yada yaz geldiğinde ani bir kararla bilinçsiz bir şekilde spor yapmaya başlamaz. Çünkü yaz aylarında yapılan sporun hem beslenme hemde uygulama açısından farklılıkları vardır. Ancak düzenli olarak spor yapan biri kondisyon ve uygulama açısından herhangi bir problem yaşamamaktadır. Yaz sporuna asıl dikkat etmesi gerekenler, bilinçsiz davrananlar.

Güneş Işınlarına Dikkat

Özellikle Güneş ışınları, sıcaklık ve nem günlük, ağır spor yapanlar için önemli bir tehdit oluşturmaktadır. Bu dönemde yapılan spor çeşitli sağlık sorunlarına yol açabiliyor. Bunlardan bazıları basit sorunlar gibi gözükse de kalp krizi ve beyin kanaması işin ciddi yönünü oluşturuyor. Özellikle ilk kez spor yapanlara vücutlarını bir süre egzersize alıştırdıktan sonra spora başlamaları gerekir. Belli bir spor düzenine sahip olmadan önce yapılacak en doğru şey kişinin, uzman kişilere danışarak kendisine uygun olan sporu yapmasıdır. Dışarıdaki koşu alanlarına gidip düzenli koşu yapanlar ise özellikle sabahın erken saatlerinde yada Güneş‘in etkisini yitirdiği saatleri tercih etmeleri gerekir. Çünkü başından fazla Güneş ışınına maruz kalan kişilerde beyin kanaması riski olabiliyor.

Ayrıca yapılan spor esnasında aldığımız sıvı miktarını, özellikle sıcak günlerde biraz daha arttırmamız gerekir. Normalden daha fazla sıvı kaybettiğimiz için gün içerisinde susamasak bile, mutlaka ortalama 2 2,5 litre su tüketmemizde fayda var.