Paşa Lokumu

Paşa Lokumu Tatlısı

Paşa Lokumu
Paşa Lokumu tarifi

Malzemeler

Muhallebisi için

1 litrelik süt
1 su bardağı dolusu şeker
1 su bardağı dolusu un
50 gram kadar margarin
1 paket vanilya

 

İçi Kısmı İçin

1 poşet krem şanti (kaymak’da kullanılabilir)
1 su bardağı  dolusu süt
1 çay bardağı dolusu fındık veya ceviz

Paşa Lokumu Hazırlanışı

Paşa lokumu tatlısı yapmak için ilk olarak malzemeler hazırlandıktan sonra uygun bir tencere elde edin. Daha sonra belirtilen miktarlardaki süt’ü, unu ve şeker ilave ederek göz göz oluncaya kadar iyice pişirin. Pişirme işlemi bittikten sonra ocaktan alınarak içerisine vanilya ve margarin 10 dakika kadar mikser yardımı ile çırpılır ve muhallebisi elde edilir.

Paşa lokumu için gerekli olan muhallebi elde edildikten sonra fırın tepsisine yavaşça kaşık yardımı ile iyice yayılarak soğutulmaya bırakılır. Belli bir süre iyice soğuduktan sonra 1 su bardağı kadar sütü krem şanti ile iyice karıştırarak muhallebinin üzerine iyice yayılır. Üzerine de isteğe göre fındık veya ceviz serpilerek buzdolabına kaldırılır. 3 saat kadar buzdolabında beklemesini ve dinlenmesini sağlayın.

Belirtilen süre geçtikten sonra servis ederken karelere bölerek ister rulo şekline getirin isterseniz de kareleri üst üste koyarak diğer karenin krem şantlı bölgesi üste gelerek hazırlayın. Üzerini ise dilediğiniz şekilde süsleyerek paşa lokumu‘nu servis edebilirsiniz.

Afiyet olsun…