Stresi Azaltmaya Yardımcı Olan Besinler

Stres, büyüğünden küçüğüne çokça kullandığımız ve çokça duyduğumuz bir kelime.Özelikle yaşama şartlarının zor olduğu büyük şehirlerde insanları daha çabuk etkisi altına alan bir sıkıntı. 0 zaman stresi; günlük yaşamda karşılaşılan olayların,insan ilişkilerindeki baskının sonuçu hissedilen sıkıntı yada zorlanma durumu olarak tarif edebiliriz.

 Stres ile baş edebilmek için; spor yapmak, olumlu düşünmeye çalışmak,rahatlatıcı uğraşlar edinmek,zamanı iyi kullanmak ve tabiki düzenli ve sağlıklı beslenmek çok önemlidir.

Sağlıklı beslenmek olmazsa olmazımız olmalıdır .Ayrıca aşağıda özellikle belirtilen besinlere beslenmemizde biraz daha fazla yer verilmelidir.

* ÇİNKO İÇEREN YİYECEKLER:

Çinko mineralinin sinir sistemi üzerinde olumlu etkisi  bugün bilinen bir gerçektir.En iyi çinko kaynakları kırmızı et ve kuruyemişlerdir.

Çok stresli oldğumuz zamanlarda bir avuç fındık,fıstık ,badem,ceviz çok iyi gelecektir

* KALSİYUM İÇEREN YİYECEKLER:

Süt ,yoğurt, peynir,kefir kalsiyum içeriklerinden dolayı strese iyi gelen besinlerdir

* POTASYUM İÇEREN BESİNLER:

Potasyum minerali vücudun ph değerini dengede tutarak sinirlerin daha iyi görev yapmasını sağlar.

Patates,ıspanak,fasülye,mercimek,mantar, kuru kayısı iyi birer potasyum kaynağıdır.

* KAKAO:

Mutluluk hormonu dediğimiz serotonini arttırdığı için mutsuz ve stresli iken 30 gr mı geçmemek şartı ile bitter çikolata yemek çok iyi gelecektir

* BALIK:

Özellikle somon balığı içerisindeki yağ asitlerinden dolayı strese çok iyi gelen bir besindir. stresimizin fazla olduğu günlerde ana yemek olarak tercih edilebilir

* MUZ:

Strese en iyi gelen meyvelerin başında muz ve mürdüm eriği gelmektedir. Mutlaka tüketilmelidir

* DOMATES:

Hem potasyum hemde likopen içeriğinden dolayı  domates iyi br anti stres besindir. Stresli olduğunuz zaman bir tane yediğinizde hemen moralinizi düzeltecektir.