Ekmek ve Tahıl Ürünleri

Başlıca Tahıl Ürünleri Nelerdir?

Tahıl grubuna giren başlıca besinler buğday, pirinç, mısır, çavdar ve yulaf gibi başlıca tahıl ürünleri ve bunların aracılığı ile yapılan un, bulgur, yarma, gevrek ve benzeri ürünlerinin oluşturduğu grup topluluklarına tahıl ürünleri denmektedir.

Tahıllar genellikle tümü pişirilerek besin olarak kullanılmaz. Mısır ve pirinç tahılları istisnalar arasındadır. Tahıllar daha çok un olarak kullanılırlar. Kepek oranı yüksek unlar daha çok tercih edilmelidir.Kabartma tozu yerine maya ile kabartılmış hamur işleri tercih edilmelidir

Tahıl Ürünlerinin Genel Faydaları

Tahıl ve tahıl ürünleri içeriğinde bol miktarlarda vitamin, mineral, karbonhidratlar ve diğer besin ögeleri bulundurduğundan sağlık açısından oldukça değerli besin ögelerinden biridir. Tahıllar protein de içermektedirler. Tahılların içeriğindeki proteinlerin kalitesi düşük olduğundan bunu zenginleştirmek ve daha yararlı hale getirebilmek adına tahılların yanında et, süt ve yumurta gibi besinler de tüketilmelidir. Bu sayede protein kalitesini ve buna bağlı olarak yararını arttırmış oluruz. Tahılların içeriğinde bir miktar yağ da bulunmaktadır. Tahıl tanelerinin sağladı yağlar E vitamininden daha zengindir. Ancak A vitamini ve C vitamini ihtiyacını sağlayan bileşikler bulunmamaktadır.

Tahıllar B12 dışındaki bütün B grubu vitaminlerini oldukça faydalı bir şekilde karşılamaktadır. Özellikle B1 vitamini yani tiamin açısından en iyi kaynaklardan bir tanesidir. Bu tür vitaminler tahıl tanelerinin özellikle kabuklarında ve özlerinde bulunmaktadır. Vitamin ve mineral açısından oldukça zengin ve faydalıdırlar. Folik asit, A vitaminin ön ögesi olan beta karoten, E vitamini, C vitamini, B2 vitamini, kalsiyum, potasyum, demir, magnezyum, posa ve diğer antioksidan özelliğe sahip bileşiklerle daha ön plana çıkmaktadırlar.