Marul Faydaları

Marul’un Önemi

Daha çok soğuk ortamlar da ve kış aylarında yetişen marul bitkisi spazm ve balgam söktürücü özelliği ile öne çıkan bir bitki besinidir. Ayırca insan sağlığı üzerinde ülser, gastrit, kolit, tahrişler, barsak sendromları, kabızlık, uykusuzluk ve anksiyete gibi hastalıklar karşısında yararlı olabilmektedir. Marul gıda zehirlenmelerine sebep olan bakterilere karşı onları etkisiz hale getirebilen enzimler bakımından oldukça zengindir. Bu sayede zehirlenmeleri önlemek amacıyla doğal bir kaynaktır.

İçeriğindeki A vitamini, C vitamini ve yüksek potasyum değerleri sayesinde göz dokularını ve kalbi korumaktadır. Vücudun dışında oluşan şişlik ve tahrişlere karşı marul ile birlikte lapa yaparak bu şişliklere ve tahrişlere uygulayın içeriğindeki enzimler sayesinde tahrişleri ve şişlikleri giderecektir. Marul ayrıca A vitamini, B6 vitamini, B9 vitamini, B12 vitamini, C vitamini ve K vitamini olmak üzere potasyum, kalsiyum, demir ve magnezyum bileşenleri açısından insan sağlığı için mükemmel bir kaynaktır.

Marul’un Değeri

İnsan sağlığı üzerinde sağladığı bu faydalı vitamin ve mineralleri hızlı bir şekilde kaybeden bir sebze çeşidi olarak göze çarpan marul’u en kısa zamanda tüketmek gerekmektir. Bekletildikçe değerini kaybeden marul‘u uzun zamanlar bekletilmesi tavsiye edilmez ve en kısa sürede vitamin ve minerallerinden faydalanmak için tüketilmelidir.

marulun faydaları, marul faydaları, yhs-default, marulun faydaları ve zararları, marul nedir, marul faydası, marulun zararları, marulun faydaları zararları